
Fredagsfeeling med rödvinsbrässerad oxkind
Fredagsfeeling med rödvinsbrässerad oxkind
Tid: 17:00 - 20:00
Plats: Hotel Malmköping Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Mört kött, mustig rödvinssky och len potatispuré – den 10 oktober bjuder vi på en smakupplevelse som gör fredagen extra speciell.
Mer om evenemanget
Det finns rätter som bär på mer än bara smak. De bjuder på en känsla, en stämning, en stund där tiden får sakta ner. Vår rödvinsbrässerade oxkind är just en sådan rätt. Tänk dig mustigt kött som långsamt brässerats tills det blivit så mört att det faller isär vid första tuggan. Doften av rött vin, kryddor och rotsaker sprider sig i matsalen och skapar en värme som känns både välbekant och lyxig på samma gång. Till det serveras en silkeslen potatispuré, krämig och mjuk – den perfekta följeslagaren som låter smakerna gifta sig. Det är fredagsfeeling när den är som allra bäst. En tallrik som värmer, överraskar och ger dig känslan av att hösten kan vara precis lika inbjudande som sommaren.
Kontakt
Arrangör: Hotel Malmköping med restaurang Hjorten & Gösen
E-post: info@hotelmalmkoping.se
Hemsida: hotelmalmkoping.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. / hjortenochgosen.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Du kanske också är intresserad av:

- +13


Malmköpings julmarknad
Malmköping